Wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej

10/07/2022
szkaplerz 8

Noście zawsze Szkaplerz święty. Ja zawsze go noszę.

Pozostałem Szkaplerzowi wierny i stał się on moją siłą

(Św. Jan Paweł II)


16 lipca w liturgii Kościoła wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel.

Tego dnia w naszej katedrze podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 bedzie można przyjąć szkaplerz karmelitański.

Szkaplerze karmelitańskie można nabyć w Apostolacie Słowa.

 

Historia

Do XIII wieku szkaplerz służył jako ochrona habitu w czasie pracy. Od połowy XIII w., to jest od wizji św. Szymona Stocka, generała karmelitów, szkaplerz stał się znakiem opieki Matki Bożej nad zakonem, a zarazem źródłem przywilejów i nową formą pobożności maryjnej w całym Kościele.

Dla osób świeckich wprowadzono do użytku małe szkaplerze. Zmniejszona wersja szkaplerza karmelitańskiego (lub brązowego) składa się z dwóch małych prostokątów sukiennych (najczęściej z wizerunkami lub symbolami Jezusa i Maryi) związanych dwiema tasiemkami. Nosi się go tak, że jedna część leży na piersiach, a inna część na plecach wiernego.


Medalik szkaplerzny

Od 1910 r. został wprowadzony do użytku przez papieża Piusa X medalik szkaplerzny. Przedstawia z jednej strony Najświętsze Serce Jezusa, a z drugiej obraz Najświętszej Maryi Panny. Szkaplerz sukienny i medalik szkaplerzny mają taką samą wartość duchową. Chociaż przyjęcie powinno dokonać się przy pomocy szkaplerza sukiennego, można go później, według osobistego uznania, zastąpić medalikiem szkaplerznym. Czynimy to już sami. Powinno się go nosić na szyi, nie np. w kieszeni.

 

Przywileje szkaplerza karmelitańskiego

1. Kto umrze odziany Szkaplerzem świętym, nie zostanie potępiony.

2. Noszący(a) Szkaplerz jako czciciel(ka) Matki Bożej zapewnia sobie Jej opiekę co do duszy i ciała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci.

3. Każdy(a), kto pobożnie nosi Szkaplerz święty i zachowuje czystość według stanu, zostanie wyprowadzony(a) z czyśćca osobiście przez Matkę Bożą w pierwsza sobotę po swej śmierci.

4. Ci którzy należą do Bractwa Szkaplerznego są duchowo złączeni z zakonem Karmelitańskim i maja udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci, a więc; we Mszach świętych, Komuniach świętych, umartwieniach, modlitwach, postach itp.

Wszystkie te słowa wypowiedziała sama Matka Boża.


Obowiązki należących do bractwa szkaplerznego

1. Przyjąć Szkaplerz karmelitański z rąk kapłana.

2. W dzień i w nocy nosić na sobie Szkaplerz święty.

3. Odmawiać codziennie modlitwę naznaczoną w dniu przyjęcia do Bractwa (Pod Twoja obronę, Anioł Pański, Litania do NMP). Nie chodzi w szkaplerzu o to by mnożyć formy pobożnościowe, lecz by je kierunkować

4. Naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej kult (cześć).

Szkaplerz sukienny jak i medalik można na krótko zdjąć bez utraty związanych z nim odpustów i obietnic. Jeżeli ktoś nie nosi szkaplerza przez dłuższy czas, w tym czasie nie zyska odpustów szkaplerznych. Jeżeli chce ponownie praktykować nabożeństwo szkaplerzne, nie musi znowu przechodzić przez obrzęd nałożenia, wystarczy noszenie szkaplerza. Jeżeli szkaplerz sukienny niszczeje, nowy szkaplerz nie musi być ani nałożony, ani poświęcony, ponieważ jest habitem. Jak wszystkie dewocjonalia zatwierdzone przez Kościół katolicki może być on poświęcony.

Facebook

Zapraszamy do odwiedzania naszego profilu na Facebook'u.

Link:
facebook.com/katedra.olsztyn

Msze Święte

Niedziele i święta:

6:00, 7:00, 8:00, 9:00, 10:00,
11:00 (suma),
12:30 (rodzinna),
13:30,
19:00 (akademicka),
21:00 (w lipcu i sierpniu)

 Dni powszednie:

 6:00, 7:00, 8:00, 12:00, 19:00